Czytelnia Główna

Czytelnia Główna mieści się na poziomie 3 budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.

Adres do korespondencji:

Czytelnia Główna
ul. Fryderyka Joliot-Curie 12

poniedziałek - piątek godz. 8:00 - 19:00

Zasady i warunki korzystania z czytelni określa regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, rozdział II Udostępnianie Zbiorów w Czytelniach.

Księgozbiór podręczny w Czytelni Głównej

1. Księgozbiór podręczny Czytelni Głównej będzie docelowo przeorganizowany, gdyż Biblioteka rezygnuje z układu rzeczowego materiałów podręcznych. W Czytelni ustawione zostaną 2 dziedziny z Wolnego Dostępu, tj.: dział A - Dzieła ogólne, dział Z - Nauka o książce, bibliotekoznawstwo (księgozbiór dziedziny A i Z Wolnego Dostępu będzie ustawiany w Czytelni Głównej w trakcie roku 2020). Na odrębnych regałach jest umieszczona cała kolekcja wydawnictw Biblioteki Narodowej. Pozostałe materiały biblioteczne można zamawiać z magazynu głównego BU i korzystać z nich na miejscu.

Zasady korzystania

1. Kto może korzystać z Czytelni Głównej

• uczniowie szkół średnich – po uzyskaniu zgody Dyrektora Biblioteki.

• pozostawienie u dyżurującego bibliotekarza dokumentu uprawniającego do korzystania z Czytelni tj. aktualnej karty bibliotecznej oraz okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem,

• wpisanie się czytelnie do księgi odwiedzin, zachowanie ciszy, zakaz używania telefonów do prowadzenia rozmów, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków, napojów, oraz palenia.

3. Materiały biblioteczne udostępniane w Czytelni:

• wydawnictwa z księgozbioru podręcznego Czytelni,

• materiały biblioteczne z Oddziału Przechowywania Zbiorów Biblioteki,

• zbiory sprowadzone z innych bibliotek drogą wypożyczeń międzybibliotecznych,

• materiały z księgozbiorów podręcznych oddziałów zbiorów ogólnych,

• w Czytelni można korzystać także z materiałów własnych. Należy zgłosić je dyżurującemu bibliotekarzowi,

Uwaga: korzystanie z księgozbioru podręcznego Czytelni odbywa się na zasadzie wolnego dostępu do półek. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych należy oddać je dyżurującemu bibliotekarzowi. Ze zbiorów udostępnianych w Czytelni korzystać można tylko na miejscu.

Uwaga: Użytkownicy mogą wnosić do Czytelni materiały własne wyłącznie w przezroczystych torbach foliowych, udostępnianych w Punkcie Informacyjnym Biblioteki oraz szatni. Po zakończeniu pracy torby należy zwracać do Punktu lub szatni. Torby służą do użytku jedynie na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

• zamówienia na materiały biblioteczne składa się drogą elektroniczną poprzez katalog online oraz katalogi zdigitalizowane Biblioteki,

• jednorazowo do Czytelni można zamówić pięć woluminów książek. W przypadku wykorzystania przez użytkownika limitu udostępnień, zamówienia na kolejne mogą być składane dopiero po zwrocie wszystkich lub części woluminów, z których użytkownik korzystał,

Uwaga:
      Realizacja zamówień do 60 minut przed zamknięciem Czytelni:
      pon. - pt. [8:00 - 18:00]
      sob. [9:00 - 13:00]
      Realizacja zamówień na materiały z oddziałów zbiorów ogólnych:
      pon. - pt. [8:00 - 14:00]

Czas oczekiwania na realizację zamówień ok. 45 minut. W okresach natężonego ruchu użytkowników czas realizacji może ulec wydłużeniu.

• w Czytelni dostępna jest odpłatna usługa kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 roku,

• Użytkownicy mogą bezpłatnie wykonywać zdjęcia własnym aparatem (bez użycia lampy błyskowej), każdorazowo za zgodą dyżurującego bibliotekarza, z wyłączeniem zbiorów cennych, w złym stanie zachowania oraz z poszanowaniem prawa autorskiego,

6. Dla użytkowników w Czytelni dostępne są:

• stanowiska przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (tj. korzystających z wózków inwalidzkich, a także niedowidzących i/lub niedosłyszących – oprogramowanie komputerowe powiększające tekst, lektor czytający tekst wyświetlany na monitorze komputera oraz zestaw słuchawek). Na życzenie udostępniana jest klawiatura Braille’a.

• w Czytelni Głównej jest dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi (login oraz hasło dostępne są u dyżurującego bibliotekarza). Działa także punkt dostępowy sieci bezprzewodowej Eduroam. Sieć rozgłaszana jest pod nazwą "eduroam" i zapewnia pokrycie sygnałem całej Czytelni.
      Z sieci Eduroam mogą skorzystać studenci i pracownicy, posiadający dostęp do usługi Office365. Dane do logowania wyglądają tak samo jak dane do logowania do poczty, czyli: imie[kropka]nazwisko[w]uwr[kropka]edu[kropka]pl i hasło.

Prolongata lub rezerwacja materiałów bibliotecznych w Czytelni

Materiały biblioteczne zamówione do Czytelni ze zbiorów magazynowych lub z księgozbiorów podręcznych oddziałów Biblioteki mogą być, na życzenie użytkownika – rezerwowane i prolongowane. Dzieła niewykorzystywane w ciągu trzech kolejnych dni odsyła się do magazynu lub właściwego oddziału Biblioteki.