Zasady korzystania ze zbiorów w obszarach Wolnego Dostępu (WD)

• użytkownik samodzielnie wyszukuje interesujące go materiały biblioteczne, przenosi i korzysta z nich na miejscu wobrębie pomieszczeń WD, agend czytelnianych i Informatorium lub wypożycza na własne konto biblioteczne (w przypadku książek do tego przeznaczonych). Wyjście z książką poza strefę bramek przy Punkcie Informacyjnym na poziomie 0 bez jej wypożyczania na własne konto biblioteczne będzie skutkowało wywołaniem alarmu dźwiękowego i świetlnego bramki.

• w przypadku poszukiwania konkretnej książki, należy skorzystać z katalogu online BUWr. Jeśli w zbiorach Biblioteki znajduje się poszukiwany tytuł, można go odnaleźć: w obszarach Wolnego Dostępu, w magazynie zamkniętym, albo w zbiorach którejś z bibliotek specjalistycznych (wydziałowych/instytutowych). Książki z obszarów WD posiadają w katalogu online lokalizację zaznaczoną jako: BU-Wolny Dostęp 1, BU-Wolny Dostęp 2 oraz klasyfikację KBK, która podpowiada miejsce ustawienia książki na konkretnym regale i półce w obszarze WD. Książki bez lokalizacji WD należy zamówić z magazynu; w zależności od statusu - mogą zostać udostępnione na miejscu w czytelniach lub wypożyczone na zewnątrz Biblioteki poprzez Wypożyczalnię. Książki z bibliotek specjalistycznych (wydziałowych/instytutowych) udostępniane są w tych bibliotekach, zgodnie z ich Regulaminami.

• materiały biblioteczne/książki wykorzystane przez użytkowników na miejscu w obszarze WD należy odłożyć na wyznaczone do tego celu wózki - nie należy włączać ich samodzielnie do zbiorów, znajdujących się na półkach.

Wypożyczanie zbiorów znajdujących się w obszarach Wolnego Dostępu:

• materiały zlokalizowane w obszarach Wolnego Dostępu oraz materiały z dziedziny A i Z w Czytelni Głównej wyłączone są z systemu zamówień poprzez katalog komputerowy, nie można ich także rezerwować,

• pierwszeństwo skorzystania z tych zbiorów posiada osoba, która jako pierwsza zgłosi się po książkę danego dnia,

• prawo do wypożyczenia poza Bibliotekę przysługuje użytkownikom posiadającym ważne konto biblioteczne – zgodnie z Regulaminem udostępniania zbiorów BUWr,

• na etykietach książek znajduje się sygnatura WD – alfanumeryczny zapis, zaczynający się od litery oznaczającej dział, a następnie poddział, datę wydania np.: BC 116 .Z546 2017, stanowiący jej sygnaturę miejsca na półce,

BC
.Z546
2014
  • materiały oznaczone różową etykietą przeznaczone są wyłącznie do korzystania na miejscu,

BC
.Z546
2014