Przejdź do treści

Oddział Zbiorów Muzycznych - Obiekty wytypowane do sponsorowanej konserwacji

Rękopis liturgiczny z przełomu XIV/XV w. o proweniencji piastowskiej z Brzegu: Antiphonarium bregense
[sygnatura: 51319 Muz.]

Kodeks o wymiarach 33 x 50 cm liczy 199 rękopiśmiennych kart pergaminowych ze zdobionymi inicjałami. Składki zacięte. Blok uszyty na dwóch pojedynczych i sześciu podwójnych zwięzach skórzanych. Oprawa oryginalna – deski bukowe obciągnięte jasną świńską skórą zdobioną ślepymi tłoczeniami. Na grzbiecie umieszczony szyldzik.

Obiekt zniszczony i zdeformowany. Brak początkowych i końcowych kart, ubytki kart także w bloku. Pergaminowe karty mocno zabrudzone, pofałdowane, z licznymi zagnieceniami narożników oraz rozdarciami i uszkodzeniami po gryzoniach. Ślady dawnej konserwacji. W końcowej części bloku – 1 karta odcięta (luźna) oraz 8 mocno zdeformowanych. Szycie rozluźnione w środkowej i końcowej części bloku. Na początkowej desce zachowana papierowa wyklejka (ślady zalania, exlibris), natomiast na tylnej przyklejona pergaminowa karta z notacją muzyczną (ubytek w dolnej części).

Oprawa uszkodzona głównie w górnej części grzbietu. Osłabione szycie na pojedynczym górnym zwięzie. Ubytki w rogach desek. Brak pasków i zapinek. Zachowane jedynie dwa szczątkowe fragmenty narożnych okuć na tylnej desce. Ślady po owadach na pierwszej okładzinie. Skóra zabrudzona, mocno wytarta, przesuszona, miejscami pofałdowana.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 1.350 h x 100,-/h = 135.000,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk, pudła wynoszą 3.975,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 138.975,- PLN.


Śląski druk muzyczny w języku polskim z I poł. XIX w.: Śpiewnik powszedni z dowodzącemi składami czyli Melodie i cancyonał zawierając w sobie pieśni [...] ułożony przez E.F.W. Muthwilla (Głogówek 1847)
[sygnatura: 9156 II N – 9157 II N]

Do obiektu formatu 20 x 26 cm liczącego 149 s. tekstu muzycznego drukowanego na papierze XIX – wiecznym dołączono 48 s. rękopisu z pieśniami religijnymi. Szyty na 3 zwięzach sznurkowych. Oprawa twarda półpłócienna z zachowanym szyldzikiem na przedniej okładce.

Wolumin mocno zabrudzony. Karty z zagnieceniami w części narożnej, przedarcia w grzbiecie. Krawędzie mocno osłabione. Szycie rozluźnione spowodowane pęknięciem lnianych nici. Bez kapitałek. Oprawa zabrudzona. Papierowa okleina mocno wytarta. Tektura w przedniej okładce pozaginana. Płótno na grzbiecie oraz narożnikach poprzecierane i popękane.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 120 h x 50,-/h = 6.000,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk, fascykułu wynoszą 240,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 6.240,- PLN.