Przejdź do treści

Hartmana Schedla "Liber chronicarum" (Nürnberg, 1493).
[sygnatura: XV. F. 142]

Inkunabuł zawiera ok. 2.000 drzeworytów, m.in. z widokami miast, takich artystów jak Wilhelm Pleydenwurff i Michael Wolgemut.

Kodeks o wymiarach 33 x 48 cm liczy 650 s. drukowanych na papierze czerpanym. Szyty na 5 podwójnych zwięzach sznurkowych. Oprawa twarda, deski pokryte ciemną brązową skórą zdobioną ślepymi tłoczeniami. Zachowane fragmenty zapinek, okuć oraz mosiężne guzy.

Obiekt w złej kondycji, brudny i zniszczony, z przedarciami i śladami po owadach. Wypadające luźne karty, z zagnieceniami. W kilku początkowych oraz tylnych składkach – niewielki przebarwiony zaciek. Szycie rozluźnione, spowodowane pękaniem lnianych nici. Wyklejki na deskach papierowe – uszkodzone, przebarwione i pofalowane. Pregaminowe scezury w dobrym stanie. Oryginalna oprawa zachowana. Przednia deska pęknięta wzdłuż na krawędzi. Zachowane tylko 4 z 5 guzów oraz 3 z 4 okuć narożnych. Tylna deska w dobrym stanie, również zachowane 4 z 5 guzów oraz fragment 1 dolengo narożnego okucia. Lico skóry zabrudzone i bardzo wysuszone, wytarte na brzegach i w części grzbietowej, z ubytkami. Zachowane paski od zapięć oraz jedna zapinka. Brak kapitałek.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 450 h x 100,-/h = 45.000,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk, pudła ochronnego wynoszą 1.425,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 46.425 PLN.