Przejdź do treści

Pożegnanie Janka Przytulskiego

W dniu 7 grudnia 2023 roku na cmentarzu Brochowskim we Wrocławiu pożegnaliśmy naszego emerytowanego kolegę Jana Przytulskiego. Janek był pracownikiem z najdłuższym stażem pracy w naszym Oddziale. Początkowo studiował w Seminarium duchownym we Wrocławiu, które porzucił na rzecz filologii klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. To łacina, która była jego ulubionym językiem, przyczyniła się do tego, że podjął pracę w Oddziale Rękopisów.

Janek był postacią barwną i jedyną w swoim rodzaju. Niezmiennie w klapie swojej koszuli nosił trzy pióra, każde z atramentem innego koloru. Często zmieniał wizerunek swojej pieczęci, którą zawsze przybijał na kartach swoich książki. Był amatorem telefonów komórkowych i od każdej nowo poznanej osoby wyciągał numer telefonu, by móc potem wysyłać do niej smsy pisane najczęściej po łacinie.

Choć wiedzieliśmy, że jest schorowany i słabo się czuje, wiadomość o jego nagłej śmierci przyjęliśmy z niedowierzaniem i wielkim smutkiem. Będzie nam brakowało jego regularnie wysyłanych przez telefon życzeń świątecznych, imieninowych czy urodzinowych.

Dawni i obecni Pracownicy
Oddziału Rękopisów