Przejdź do treści

Rękopis z 1800 r.
[sygnatura: Akc.1949/737]

Kodeks zawiera 33 papierowe karty o wymiarach 21 x 33 cm uszyte lnianymi nićmi jako pojedyncza składka. Całkowita destrukcja papierowej oprawy.

Obiekt w bardzo złej kondycji: brudny, z nalotami pleśni, przebarwieniami po grzybach, zbutwiały. Karty pofałdowane i pozaginane, z licznymi ubytkami. Tylne karty sklejone z miękką oprawą – ślady nadpalenia. Pozostałości po szyciu lnianą nitką.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 168 h x 100,-/h = 16.800,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk oraz fascykułu wynoszą 540,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 17.340,- PLN.


Rękopis łaciński Missale z przełomu XV/XVI w.
[sygnatura: I Q 188]

Kodeks liczy 351 kart tekstu rękopiśmiennego na papierze czerpanym oraz 8 kart pergaminowych. Wymiary bloku: 15 x 21 cm. Składki uszyto na 2 podwójne i 2 pojedyncze sznurkowe zwięzy. Oprawa twarda, deski pokryte ciemną skórą cielęcą zdobioną ślepymi tłoczeniami.

Blok w złej kondycji. Brudny i zniszczony, ze śladami po owadach, przebarwieniami i przedarciami w grzbiecie i na krawędziach. Ślady dawnej konserwacji. Poważny problem stanowią wżery atramentowe. Szycie rozluźnione, grzbiet bez kapitałek. Na deskach – papierowe wyklejki. Oprawa oryginalna w dobrym stanie. Lico skóry zabrudzone, przetarte na zwierciadle i krawędziach, pęknięcia w części grzbietowej. Widoczne ślady po okuciach i zapięciach.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 514 h x 100,-/h = 51.400,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk, futerału wynoszą 1.405,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 52.805,- PLN.


Rękopis w języku łacińskim z przełomu XIV/XV w. pochodzący ze zbiorów J.G.Milicha w Zgorzelcu.
[sygnatura: Mil. II 29]

Kodeks liczy 313 kart tekstu na papierze czerpanym oraz 2 pergaminowe scezury. Wymiary bloku: 21 x 31 cm. Uszyty na 4 podwójne i 2 pojedyncze zwięzy. Oprawa - deski bukowe pokryte jasną świńską skórą zdobioną ślepymi tłoczeniami.

Blok w kondycji dobrej, karty zabrudzone tylko na brzegach, bez ubytków. Połowa pierwszej papierowej karty – mocno zabrudzona i przebarwiona, ubytek i rozdarcie w części środkowej dolnego marginesu. Pergaminowe scezury mocno zabrudzone. Przednia wewnętrzna wyklejka – przebarwiona, uszkodzona, ze śladami po guzach, zanikający rękopiśmienny tekst. Tylna wyklejka – w dobrym stanie, jedynie z przebarwieniami rdzy po guzach. Oprawa mocno uszkodzona. Przednia deska z licznymi śladami po drewnojadach, rozłamana na pół. Lico skóry zabrudzone, wytarte, przesuszone. Ślady po guzach, ocalały bolce po zapinkach. Tylna deska – skóra wytarta, z zadarciami, uszkodzeniami mechanicznymi, szczątkowy fragment guza (lewy dolny róg) oraz zachowany guz w prawym dolnym rogu. Zachowane resztki pasków i blaszki od zapinek. Lewy górny róg deski – pęknięty. Grzbiet w dobrym stanie, zabrudzony i przesuszony, z niewielkimi pęknięciami.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 350 h x 100,-/h = 35.000,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk fascykułu wynoszą 995,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 35.995,- PLN.


Rękopis z 1741 r. w języku niemieckim Johanna Davida Raschke "Predigt zur Huldiggsfeier" z Dawnej Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu.
[sygnatura: R 691]

Kodeks liczy 16 papierowych czerpanych kart o wymiarach 29 x 45 cm uszytych na 4 pergaminowych paskach. Oprawa twarda półskórzana – bordowa skóra połączona z czerwoną papierową okleiną.

Obiekt bardzo zniszczony, zabrudzony, ślady zalania. Luźne karty – zdeformowane, z zagnieceniami, pzedarciami i ubytkami w części tekstowej. Ślady złocenia na krawędziach kart. Wżery atramentowe widoczne zwłaszcza na ostatnich kartach. Wyklejki kolorowe z papieru maszynowego. Przednia – dwie karty zabrudzone, uszkodzone, pomięte, adnotacja rękopiśmienna na wewnętrznej stronie w lewym górnym rogu. Tylna – zachowana jedna karta na wewnętrznej stronie okładki – zabrudzona, pofałdowana. Oprawa mocno zabrudzona. Przednia okładka oddzielona od bloku, papierowa okleina - wytarta, z ubytkami, przebarwieniami na skutek zalania. Skóra przesuszona, zabrudzona, ubytki w narożnikach. Tylna okładka – ubytek w papierowej okleinie (lewy dolny róg), brak skórzanego rożka.

Koszty zabiegów konserwatorskich wynoszą: 210 h x 100,-/h = 21.000,- PLN
Koszty materiałowe, wykonania fdk, odk wynoszą 645,- PLN

Ogólny koszt konserwacji wynosi 21.645,- PLN.