Biblioteka Austriacka - Oesterreich-Bibliothek

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa, Młodzież Studiującą oraz Pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego na spotkanie z austriacką pisarką Mareike Fallwickl, które odbędzie się w środę, 14 maja 2025 r., o godz. 10.15 w Bibliotece Instytutu Filologii Germańskiej, pl. Biskupa Nankiera 15, Wrocław.
Mareike Fallwickl (ur. w 1983 w Hallein w Austrii) jest pisarką, blogerką (www.buecherwurmloch.at), komentatorką, a przede wszystkim ogromną miłośniczką literatury i czytania. Prowadzi seminaria kreatywnego pisania dla dorosłych i młodzieży. W swej twórczości skupia się na żeńskich narracjach i tematyce feministycznej. Jej druga powieść „Dunkelgrün fast schwarz“ [„Ciemna zieleń, prawie czerń“] znalazła się na liście najlepszych książek austriackiej państwowej telewizji ORF roku 2018 oraz – w tym samym roku – w finale konkursu o Austriacką Nagrodę Książkową (Österreichischer Buchpreis). Napisana w roku 2022 powieść „Die Wut, die bleibt“ (wyd. polskie: „Wściekłość”) stała się w Austrii bestsellerem i w roku 2023 trafiła na krótką listę konkursu o Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Kobiety i Książki (BücherFrauen-Literaturpreis). W tym samym roku powieść w adaptacji scenicznej pokazana została na Salzburger Festspiele a do dziś można ją obejrzeć w Teatrze Miasta Hanower w Niemczech. Po polsku książka ukazała się w tłumaczeniu Zofii Sucharskiej pod tytułem „Wściekłość“ w wydawnictwie Muza S.A.
Mareike Fallwickl o sobie: na wszystkie możliwe i niemożliwe sposoby próbuję wzbudzić w ludziach zachwyt literaturą. Koncentruję się tu m.in. na tematyce feministycznej i queerowej. Jestem bowiem przekonana, że nastał czas, by usłyszeć głosy dotychczas nieusłyszane. A więc: niech nas usłyszą!
Mareike Fallwickl (geb. 1983 in Hallein in Österreich) ist Schriftstellerin, Bloggerin (www.buecherwurmloch.at), Kolumnistin und Leiterin der Seminare im kreativen Schreiben für Erwachsene und Jugendliche. In ihren Werken konzentriert sie sich auf weibliche Erzählstimmen und feministische Themen. Ihr zweiter Roman „Dunkelgrün fast schwarz“ wurde auf der ORF-Bestenliste und der Longlist des Österreichischen Buchpreises 2018 gelistet. Der im Jahr 2022 geschriebene Roman „Die Wut, die bleibt“ wurde zum Bestseller und auf der Shortlist des BücherFrauen-Literaturpreises 2023 gelistet. Im gleichen Jahr wurde er als Theaterstück adaptiert und im August bei den Salzburger Festspielen zum ersten Mal aufgeführt. Seit September 2023 wird es am Staatstheater Hannover gespielt.
Auf Polnisch wurde der Roman unter dem Titel „Wściekłość“ in der Übersetzung von Zofia Sucharska im Muza Verlag Anfang 2025 herausgegeben.
Mareike Fallwickl über sich: Ich versuche auf allen möglichen und unmöglichen Wegen, Menschen für Literatur zu begeistern. Im Fokus dabei: feministische, queere und diverse Themen. Denn ich bin überzeugt, dass die Zeit reif ist für bisher ungehörte Stimmen. Gemeinsam sind wir laut.
Adresy
Biblioteka Austriacka
ul. Fryderyka Joliot-Curie 12
50-383 Wrocław
tel. 71 375 75 88
tel./fax: 71 375 75 89
e-mail: dalia.zminkowska[w]uwr.edu.pl (dalia[dot]zminkowska[at]uwr[dot]edu[dot]pl)
Godziny otwarcia
Godziny otwarcia Biblioteki Austriackiej w lipcu i wrześniu:
poniedziałek, czwartek: 12:00 - 19:00
wtorek, środa, piątek: 9:00 - 15:00
W sierpniu Biblioteka Austriacka będzie nieczynna.
Godziny otwarcia Biblioteki Austriackiej od października do czerwca:
Pracownik merytoryczny dostępny:
Poniedziałek: 9:00 - 16:00
Wtorek 9:00 - 16:00
Środa 9:00 - 16:00
Czwartek 9:00 - 16:00
Piątek 9:00 - 16:00
Z księgozbioru Biblioteki Austriackiej można korzystać w godzinach otwarcia Czytelni Czasopism Bieżących (i Archiwalnych). Pracownik merytoryczny Biblioteki Austriackiej jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. W pozostałych godzinach można samodzielnie korzystać z księgozbioru ustawionego w części ogólnodostępnej. Z materiałów Biblioteki Austriackiej można korzystać wyłącznie na miejscu.
Pracownicy
imię i nazwisko | nr tel. 71 | adres e-mail |
mgr Dalia Żminkowska (kier.) | 375 75 88 | dalia.zminkowska[w]uwr.edu.pl (dalia[dot]zminkowska[at]uwr[dot]edu[dot]pl) |
Profil zbiorów
Literatura o tematyce austriackiej obejmująca wszystkie dziedziny wiedzy.
Regulamin Biblioteki Austriackiej
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1
Biblioteka Austriacka z bibliotekami wydziałowymi, instytutowymi i bibliotekami innych jednostek organizacyjnych (zwanymi dalej bibliotekami specjalistycznymi) tworzą razem z Biblioteką Uniwersytecką system biblioteczno-informacyjny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Biblioteka Austriacka stanowi jednocześnie część sieci Bibliotek Austriackich (Österreich-Bibliotheken) poza granicami Austrii, współpracujących ściśle z Federalnym Ministerstwem do Spraw Europejskich i Międzynarodowych Republiki Austrii (BMEIA - Bundesministerium für Europäische und Internationale Angelegenheiten.
§ 2
Do podstawowych zadań Biblioteki Austriackiej należy:
- organizowanie warsztatu naukowo-dydaktycznego przez dobór, opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych zgodnie z ustalonym profilem gromadzenia,
- udostępnianie zbiorów własnych oraz uczestniczenie w wypożyczeniach międzybibliotecznych,
- prowadzenie działalności informacyjnej i prac bibliograficznych,
- prowadzenie działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej,
- współpraca z bibliotekami innych jednostek organizacyjnych.
Rozdział II Organizacja Biblioteki Austriackiej
§ 3
Biblioteka Austriacka wchodzi w skład Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 4
Zakres specjalizacji Biblioteki Austriackiej określa dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 5
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej podejmuje decyzje i realizuje zadania w zakresie:
- przydzielania pomieszczeń na cele biblioteczne i zapewnienia pracownikowi biblioteki odpowiednich warunków pracy,
- ustalania wspólnie z kierownikiem biblioteki kierunków działalności biblioteki,
- wnioskowania o zmianę struktury organizacyjnej biblioteki,
- przydzielania środków finansowych na działalność biblioteki,
- przedkładania Rektorowi wniosków w sprawach zatrudnienia, awansów i odwołania pracownika biblioteki,
- wnioskowania o nagrody i wyróżnienia dla kierownika biblioteki,
- ustalania zakresu obowiązków kierownika biblioteki,
- zatwierdzania karty stanowiska pracy bibliotekarzy,
- bezpieczeństwa i ochrony mienia biblioteki, wraz z kierownikiem biblioteki,
- zatwierdzania regulaminu biblioteki.
§ 6
Biblioteką zarządza kierownik Biblioteki, który jest bezpośrednim przełożonym wszystkich pracowników w niej zatrudnionych.
§ 7
Kierownika Biblioteki powołuje rektor na wniosek dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 8
Kierownik Biblioteki jest odpowiedzialny za realizację zadań bezpośrednio przed dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 9
Do zadań i uprawnień kierownika Biblioteki Austriackiej należy:
- właściwa organizacja pracy,
- informowanie dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej o problemach dotyczących biblioteki oraz przedkładanie propozycji rozwiązań tych problemów,
- przygotowywanie planów działalności bibliotecznej oraz trybów ich realizacji,
- składanie rocznych sprawozdań ze stanu biblioteki dyrektorowi Biblioteki Uniwersyteckiej,
- udział w zebraniach organizowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką dotyczących spraw związanych z rozwojem systemu biblioteczno-informacyjnego Uczelni i obsługą użytkowników,
- współodpowiedzialność wraz z dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej za bezpieczeństwo i ochronę mienia biblioteki, w szczególności za właściwe jej zabezpieczenie przed kradzieżą i zniszczeniem,
- współpraca z Biblioteką Uniwersytecką w sprawach dotyczących zabezpieczenia zbiorów,
- dbałość o podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- opracowywanie planów urlopowych,
- rozstrzyganie spraw nie objętych regulaminem.
§ 10
Przekazywanie funkcji kierownika Biblioteki odbywa się protokolarnie, z udziałem komisji zdawczo-odbiorczej, powołanej przez dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej.
Protokół zdawczo-odbiorczy winien zawierać:
- protokół z przeprowadzonego skontrum, zgodnie z Regulaminem kontroli zbiorów bibliotek specjalistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego,
- wykaz spraw załatwionych i niezałatwionych,
- wykaz spraw bieżących,
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej przekazuje nowo powołanemu kierownikowi dokumentację dotyczącą działalności biblioteki oraz jej pieczęcie.
§ 11
Pomieszczenia biblioteczne powinny:
- odpowiadać warunkom bezpiecznego przechowywania zbiorów i posiadać rezerwę,
- umożliwiać zorganizowanie czytelni oraz jej właściwe wyposażenie, a przez to zapewniać sprawną obsługę informacyjną użytkowników.
§ 12
Materiały biurowe, meble, sprzęt biblioteczny i urządzenia techniczne są dostarczane bibliotece przez pracowników administracji Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 13
Ministerstwo Federalne do Spraw Europejskich i Międzynarodowych Republiki Austrii (BMEIA) finansuje uzupełnianie zasobów Biblioteki Austriackiej o nowe książki, gazety i czasopisma, w zależności od możliwości budżetowych.
Rozdział III
Współpraca Biblioteki Austriackiej w ramach systemu biblioteczno-informacyjnego
§ 14
Biblioteki specjalistyczne ściśle współpracują ze sobą i z Biblioteką Uniwersytecką w zakresie gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów oraz działalności informacyjnej. Współpracę bibliotek jednostek organizacyjnych organizuje Biblioteka Uniwersytecka za pośrednictwem Oddziału Informacji Naukowej.
§ 15
Biblioteka Austriacka jest zobowiązana do:
- przekazywania rocznych sprawozdań i planów pracy Oddziałowi Informacji Naukowej,
- przekazywania aktualnych informacji na stronę domową Biblioteki Uniwersyteckiej,
- promowania działań Biblioteki Uniwersyteckiej,
- przekazywania protokołów skontrum i selekcji do akceptacji dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej,
- uczestniczenia w szkoleniach i prezentacjach organizowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką.
§ 16
Bibliotece Austriackiej, tak jak wszystkim bibliotekom specjalistycznym UWr, przysługuje pierwszeństwo w otrzymywaniu dubletów i wydawnictw zbędnych Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 17
Bibliotece Uniwersyteckiej przysługuje pierwszeństwo w otrzymywaniu dubletów wydawnictw zbędnych z Biblioteki Austriackiej.
Rozdział IV Gromadzenie zbiorów
§ 18
Biblioteka gromadzi materiały biblioteczne niezbędne do pracy naukowej i dydaktycznej użytkownikom zainteresowanym tematyką austriacką.
§ 19
Biblioteka nie gromadzi starych druków i rękopisów.
§ 20
Biblioteka prowadzi selekcję swych zbiorów:
- raz na 5 lat kierownik Biblioteki Austriackiej przeprowadza selekcję materiałów bibliotecznych,
- protokół selekcji przekazuje do akceptacji dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej. Pozytywnie zaopiniowany protokół materiałów wyselekcjonowanych zatwierdza Rektor,
- wyłączane są materiały zdezaktualizowane, zniszczone i niezgodne z zakresem gromadzenia zbiorów oraz dublety,
- wydawnictwa zbędne, mogące służyć jako materiał do wymiany, przekazywane są do Biblioteki Uniwersyteckiej.
Rozdział V Opracowanie zbiorów
§ 21
Opracowanie zbiorów obejmuje następujące czynności:
- katalogowanie komputerowe formalne i rzeczowe (tworzenie rekordów bibliograficznych i rekordów egzemplarza),
- ewidencję wpływów i ubytków,
- opracowanie techniczne.
§ 22
Biblioteka Austriacka korzysta z usługi centralnego opracowania zbiorów realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką.
Rozdział VI Udostępnianie zbiorów
§ 23
Prawo do korzystania z usług biblioteki posiadają:
- użytkownicy indywidualni posiadający aktualną kartę biblioteczną,
- biblioteki uprawnione do wypożyczeń międzybibliotecznych (za pośrednictwem Biblioteki Uniwersyteckiej);
- biblioteki sieci informacyjno-bibliotecznej Uniwersytetu Wrocławskiego;
- nauczyciele języka niemieckiego państwowych szkół wrocławskich (podstawowych oraz licealnych), współpracujący z Biblioteką Austriacką (na podstawie karty gościa BA dostępnej w Punkcie Informacyjnym BUWr).
§ 24
Korzystający ze zbiorów mają obowiązek szanowania udostępnionych im materiałów i odpowiadają za wszelkie straty powstałe z ich winy.
§ 25
Godziny pracy biblioteki podaje się do wiadomości użytkowników na stronie internetowej Biblioteki Uniwersyteckiej.
§ 26
Zbiory biblioteki udostępnia się:
- w czytelni,
- poprzez wypożyczenia międzybiblioteczne,
- poprzez sieć komputerową, w przypadku zbiorów elektronicznych.
CZYTELNIA
§ 27
Czytelnia jest dostępna dla wszystkich osób zainteresowanych księgozbiorem biblioteki.
§ 28
Warunkiem korzystania z czytelni jest posiadanie aktualnej karty bibliotecznej oraz wpisanie się do księgi odwiedzin, z wyjątkiem § 23 pkt. 3.
§ 29
Zbiory udostępnia się w czytelni po dopełnieniu przez użytkownika obowiązujących w bibliotece formalności (okazanie ważnej karty bibliotecznej/, karty gościa, wpis w księdze odwiedzin).
§ 30
Wynoszenie materiałów udostępnianych w czytelni poza bibliotekę jest równoznaczne z ich przywłaszczeniem i podlega sankcjom przewidzianym prawem.
§ 31
Użytkownik może korzystać z materiałów przyniesionych ze sobą po uprzednim okazaniu ich dyżurnemu bibliotekarzowi.
§ 32
Użytkowników biblioteki obowiązuje pozostawienie w szatni lub w szafkach depozytowych wierzchnich okryć, teczek, toreb, pokrowców na laptopy i inne urządzenia elektroniczne, zachowanie ciszy, zakaz palenia tytoniu oraz spożywania posiłków i napojów, wyłączenie telefonów komórkowych.
§ 33
Użytkownicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych znajdujących się w Bibliotece tylko zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. w celach naukowo-badawczych i edukacyjnych.
§ 34
Użytkownik jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić bibliotekę o każdej zmianie danych osobowych.
WYPOŻYCZANIE MIĘDZYBIBLIOTECZNE
§ 35
Wypożyczenia międzybiblioteczne spoza sieci bibliotek specjalistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego są realizowane poprzez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną Biblioteki Uniwersyteckiej.
USŁUGI REPROGRAFICZNE
§ 36
Biblioteka, w miarę możliwości, wykonuje na zamówienie użytkowników skany materiałów bibliotecznych ze zbiorów własnych, przestrzegając prawa autorskiego.
Rozdział VII Działalność informacyjna
§ 37
Biblioteka Austriacka udziela informacji biblioteczno-bibliograficznych w oparciu o zbiory własne, a także pośredniczy w uzyskiwaniu informacji od innych bibliotek i ośrodków naukowych.
§ 38
Warsztat informacyjny Biblioteki obejmuje:
- specjalistyczny księgozbiór biblioteczny,
- specjalistyczne bazy danych udostępniane przez Bibliotekę Uniwersytecką.
Rozdział VIII Postanowienia końcowe
§ 39
Regulamin Biblioteki Austriackiej został opracowany na podstawie Regulaminu systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego.
§ 40
Regulamin Biblioteki Austriackiej zatwierdza dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.
Katalogi i kartoteki
:: alfabetyczny
:: rzeczowy (dziesiętny)
:: przedmiotowy
:: czasopism
Bazy danych dostępne w bibliotece
Oesterreichisches Biographisches Lexikon
Stanowiska komputerowe dostępne dla użytkowników
Pięć komputerów z dostępem do Internetu dla użytkowników Biblioteki, w tym jeden dla osób niedowidzących.
Usługi dodatkowe
Brak
Wykaz czasopism dostępnych w bibliotece
Działy i poddziały księgozbioru Biblioteki Austriackiej
Wykaz kolekcji książkowych dostępnych w Bibliotece
Kolekcja Koszyk Austriacki (plik w formacie MS Word)
Seria Biblioteka Austriacka (plik w formacie MS Word)
Dwór Habsburski - 640 lat historii Europy (plik w formacie MS Word)
Informacje o działalności biblioteki i jej osiągnięciach.
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Biblioteka Austriacka na Dolnośląskim Festiwalu Nauki
Biblioteki Austriackie za granicą
https://www.oesterreich-bibliotheken.at/
Instytucje współpracujące
Austriackie Forum Kultury w Warszawie - Österreichisches Kulturforum Warschau
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego
Przydatne adresy:
Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu
Oesterreichische Gesellschaft fuer Literatur
Oesterreichischer Bibliothekenverbund: Gesamtkatalog
https://grants.at// - informacja o stypendiach w Austrii, m. in. Das Franz Werfel-Stipendienprogramm, Das Richard Plaschka-Stipendienprogramm, Das Ernst Mach-Stipendienprogramm
Österreich. Zahlen. Daten. Fakten
Liechtenstein - Grösse erleben
Peter-Handke online
Blinden- und Sehbehindertenverband Oesterreich
Fürstentum Liechtensteinh
Liechtensteiner Literatursalons
Austria-Forum - das Wissensnetz aus Österreich
Internationale Literaturdialoge
In-Österreich - Reise- und Urlaubs-Informationen über Österreich
zwiedzanie Prunksaal w Bibliotece Narodowej w Wiedniu
Prezentacja Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu