Direkt zum Inhalt

Johann Sigismund von Haunold – wrocławski kolekcjoner osobliwości

Zapraszamy na niezwykłą wystawę dedykowaną Johannowi Sigismundowi von Haunold, ostatniemu przedstawicielowi legnickiej linii tego szlacheckiego rodu, wybitnemu wrocławskiemu politykowi, numizmatykowi, kolekcjonerowi oraz filantropowi. Wystawa mieści się na poziomie 3 Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, przy Czytelni Zbiorów Specjalnych, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zgłębić życie i dziedzictwo tej fascynującej postaci, która żyła w latach 1634-1711.

Odkryjcie z nami dziedzictwo Haunolda, który wniósł znaczący wkład w rozwój kultury i społeczeństwa Wrocławia. Haunold, wykształcony na uniwersytecie w Altdorfie, zasłynął jako ławnik, konsul, prezes ławy miejskiej, a także starosta śląski. Jego 50-letnia służba publiczna została uświetniona w 1710 roku jubileuszowymi uroczystościami, na jego cześć wybito okolicznościowy medal oraz skomponowano utwór muzyczny.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowana nie tylko publiczna działalność Haunolda, ale także jego prywatne pasje. Jako miłośnik nauk przyrodniczych, malarstwa, grafiki i numizmatyki, Haunold utrzymywał kontakty z wybitnymi postaciami swoich czasów, co umożliwiało mu wymianę wiedzy i doświadczeń. Wśród nich byli tacy uczeni, jak włoski botanik Dom Silvio Boccone czy szwedzki orientalista Gustav Peringer von Lindenblat.

Zapraszamy do odkrycia osobliwości zebranych przez Haunolda, od minerałów, przez botanikę, aż po informacje o niespotykanych stworzeniach i zjawiskach, które znalazły swoje odzwierciedlenie w rękopisie o sygn. R 682 Regnum animale, minerale et vegetabile, pochodzącym ze Oddziału Rękopisów BUWr. Z dumą prezentujemy na wystawie niedawno zdigitalizowane fragmenty tegoż dzieła, które wcześniej nie były udostępniane szerszej publiczności. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by zbliżyć się do życia i pasji Johanna Sigismunda von Haunold, postaci, która swym dziedzictwem i działalnością na trwałe wpisała się w bogatą historię Wrocławia. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, sztuki, numizmatyki oraz nauk przyrodniczych do wzięcia udziału w tej fascynującej prezentacji.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.