Direkt zum Inhalt

W tym roku Biblioteka Uniwersytecka po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a więc i tym razem pracownicy BUWr-u przygotowali dla Was coś specjalnego.

Zdecydowaliśmy się wystawić na aukcję wyjątkową rzecz – pomniejszoną kopię ręcznie malowanego Planu Wrocławia: Contrafactur der Stadt Breslau, będącego faksymile oryginału z 1562 r., autorstwa Barthela Weihnera ojca i syna, wykonanego z okazji koronacji Maksymiliana II Habsburga na króla Czech. Mapa w oryginale mierzy aż 180 cm na 180 cm. Widzimy wielkie miasto otoczone rzekami i fosami w granicach ówczesnych fortyfikacji w rzucie prostopadłym. Wyróżnia go niezwykła dokładność oraz wiarygodność i dbałość o szczegóły. Odczytać można nawet nazwy ulic i placów miasta, a przestrzeń urbanistyczną wypełnia perspektywiczny rysunek kilkuset obiektów murowanych i drewnianych. Wiele z nich podpisano, szczególnie te o charakterze sakralnym (katedra, klasztory, kościoły parafialne), administracyjnym i publicznym (ratusz, koszary, szpitale, więzienie).

Dlatego postanowiliśmy przygotować ją dla Was w nieco zmniejszonym rozmiarze 50 cm na 50 cm. Dzięki temu kopia Planu Wrocławia będzie miała szansę zawisnąć nad Waszym łóżkiem bądź na honorowym miejscu w pokoju gościnnym, gdzie każdy kto Was odwiedzi będzie mógł ją podziwiać.

Znajdujący się niegdyś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oryginał zaginął w 1945 r. i plan Weihnerów dostępny jest w postaci doskonałe zachowanych faksymile litograficznych oryginalnych rozmiarów z XIX w. i kilka egzemplarzy pomniejszonej reprodukcji z 1929 r.

Jeśli macie ochotę udać się w wędrówkę palcem po nowożytnej mapie Wrocławia, nie czekajcie ani chwili i dołączcie do licytacji już teraz!