Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)

Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych) mieści się na poziomie 2 budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.

Adres do korespondencji

Czytelnia Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)
ul. F. Joliot-Curie 12
tel.: 71 346 31 22

poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 19.00
niedziela nieczynne

Zasady i warunki korzystania z czytelni określa regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, rozdział II Udostępnianie zbiorów w czytelniach.

I. Profil zbiorów w Czytelni Czasopism Bieżących (i Archiwalnych)

W Czytelni udostępniane są czasopisma gromadzone zgodnie z zakresem dyscyplin wiedzy reprezentowanych na Uniwersytecie Wrocławskim, ze szczególnym uwzględnieniem czasopism: humanistycznych, politologicznych, prawniczych i ekonomicznych, a także - dzienniki ogólnopolskie.

Uwaga: W Czytelni nie są gromadzone obcojęzyczne czasopisma specjalistyczne. Gromadzeniem i udostępnianiem tego typu tytułów zajmują się biblioteki specjalistyczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

II. Zasady korzystania

1. Kto może korzystać z Czytelni

• uczniowie szkół średnich – po uzyskaniu zgody Dyrektora BUWr.

• pozostawienie u dyżurnego bibliotekarza dokumentu uprawniającego do korzystania z Czytelni tj. aktualnej karty bibliotecznej oraz okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem,

• czytelne wpisanie się do księgi odwiedzin, zachowanie ciszy, zakaz używania telefonów do prowadzenia rozmów, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków, napojów oraz palenia.

3. Materiały biblioteczne udostępniane w Czytelni Czasopism Bieżących (i Archiwalnych):

• materiały biblioteczne z księgozbioru podręcznego Czytelni,

• samoistne i niesamoistne dodatki do czasopism i gazet bieżących (CD, DVD, itp.) są udostępniane przez bibliotekarza. Po wykorzystaniu użytkownik ma obowiązek oddać je bibliotekarzowi w nienaruszonym stanie,

• dyżurny bibliotekarz udostępnia na życzenie użytkownika słuchawki, które mogą być wykorzystywane przy odtwarzaniu CD lub DVD gromadzonych w Czytelni oraz przez osoby niepełnosprawne do obsługi oprogramowania komputerowego,

• bieżące czasopisma krajowe, bieżące czasopisma zagraniczne, czasopisma i gazety przechowywane w magazynach Biblioteki, czasopisma w formie mikrofilmów,

• w Czytelni można korzystać także z materiałów własnych. Należy zapisać je na kartce i zgłosić dyżurującemu bibliotekarzowi.

Uwaga: Korzystanie z czasopism bieżących zgromadzonych w Czytelni odbywa się na zasadzie wolnego dostępu do półek. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych należy oddać je dyżurnemu bibliotekarzowi. Ze zbiorów udostępnianych w Czytelni korzystać można tylko na miejscu.

• zamówienia na materiały biblioteczne składa się drogą elektroniczną poprzez katalog on-line oraz katalogi zdigitalizowane Biblioteki,

• ze zbiorów można zamówić jednorazowo: 5 wol. czasopism,

• w przypadku wykorzystania przez użytkownika limitu udostępnień, zamówienia na kolejne woluminy mogą być składane dopiero po zwrocie wszystkich lub części woluminów, z których użytkownik korzystał,

Uwaga:
      Realizacja zamówień do 60 minut przed zamknięciem Czytelni:
      pon. - pt. [8:00 - 18:00]
      sob. [9:00 - 13:00]

Czas oczekiwania na realizację zamówień ok. 45 minut. W okresach natężonego ruchu użytkowników czas realizacji może ulec wydłużeniu.

• w Czytelni dostępna jest odpłatna usługa kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 roku,

• użytkownicy mogą bezpłatnie wykonywać zdjęcia własnym aparatem (bez użycia lampy błyskowej), każdorazowo za zgodą dyżurnego bibliotekarza, z wyłączeniem zbiorów w złym stanie zachowania, z poszanowaniem prawa autorskiego.

6. Dla użytkowników w Czytelni dostępne są:

• dostęp do odpłatnej usługi kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 r.,

• dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi (login oraz hasło dostępne są u dyżurującego bibliotekarza),

• stanowisko przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (tj. korzystających z wózków inwalidzkich, a także niedowidzących i/lub niedosłyszących – oprogramowanie komputerowe powiększające tekst, lektor czytający tekst wyświetlany na monitorze komputera oraz zestaw słuchawek). Na życzenie udostępniana jest klawiatura Braille’a.

7. Korzystanie ze stanowisk komputerowych w Czytelni

• Stanowiska komputerowe w Czytelni zostały zainstalowane w celu zapewnienia dostępu do katalogów Biblioteki, Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego, eCzytelni oraz udostępniania materiałów bibliotecznych na nośnikach elektronicznych.

Uwaga: Z dostępu do niektórych licencjonowanych baz danych można korzystać tylko w Oddziale Informacji Naukowej BUWr, przy ul. F. Joliot-Curie 12.

8. Prolongata lub rezerwacja materiałów bibliotecznych w Czytelni

• Materiały biblioteczne zamówione do Czytelni ze zbiorów magazynowych lub z księgozbiorów podręcznych oddziałów Biblioteki mogą być, na życzenie użytkownika – rezerwowane i prolongowane. Wydawnictwa nie wykorzystywane w ciągu trzech kolejnych dni odsyła się do magazynu lub właściwego oddziału Biblioteki.

• Wydawnictw z księgozbioru podręcznego Czytelni rezerwować nie można. Po zakończeniu pracy w Czytelni, przed jej opuszczeniem, użytkownik jest zobowiązany oddać dyżurnemu bibliotekarzowi wszystkie udostępnione mu materiały biblioteczne w niezmienionym stanie. Po dokonaniu rozliczenia bibliotekarz zwraca użytkownikowi kartę biblioteczną/legitymację studencką lub inny dokument tożsamości.