Direkt zum Inhalt

Zaczęło się od Ilse Aichinger - zaproszenie na wystawę

Ilse Eichinger

Z okazji jubileuszu 30-lecia Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu zapraszamy na otwarcie wystawy Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 17.11.2022, o godzinie 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu (ul. Fryderyka Joliot-Curie 12). Poprowadzą je:

• mgr inż. Grażyna Piotrowicz – Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej
  • dr Edward Wąsiewicz – Konsul Honorowy Austrii
  • prof. dr hab. Edward Białek – Instytut Filologii Germańskiej

Zapraszamy również na projekcję filmu (w j. niemieckim, z napisami w j. polskim): Gdzie mieszkam – film dla Ilse Aichinger.

Wstęp wolny. Wystawę będzie można obejrzeć do 28 lutego 2023 r. w holu Biblioteki Uniwersyteckiej.

Kuratorzy wystawy: Christine Ivanovic, Sugi Shindo
Projekt planszy otwierajacej: Aya Shindona podstawie zdjęć będących w posiadaniu Adolfa Opla
Oprawa graficzna: Manfred Thumberger / www.selenoart.com (Jacek Malinowski dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie)
Tłumaczenie na polski: Jacek St. Buras
Redakcja polskich tekstów: Monika Gromala
Produkcja: Austriackie Ministerstwo Spraw Europejskich i Zagranicznych, Austriackie Forum Kultury w Warszawie (wersja polska)

Wedle opinii Hansa Weigla powojenna literatura austriacka zaczęła się od Ilse Aichinger.

Przez ponad sześć dziesięcioleci Aichinger należała do najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

1 listopada 2021 roku ona i jej siostra-bliźniaczka Helga skończyłyby sto lat.

Z tej okazji powstała wystawa, ukazująca drogę życiową i twórczość tej wielkiej austriackiej autorki, raz po raz odnosząca się również do jakże odmiennej historii jej siostry, która w 1939 roku musiała schronić się przed nazistami w Anglii i została później artystką plastyczką. Dzieło ich obu przybierało niejednokrotnie postać dialogu.

Film Gdzie mieszkam – Film dla Ilse Aichinger

Scenariusz i reżyseria: Christine Nagel

Obsada: Verena Lercher, David Monteiro, Moritz Uhl

Produkcja: Kurt Mayer film, Austria 2013

Polskie napisy: Sebastian Worożbit dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

Wybrane teksty i historie składają się na tkany z fragmentów wspomnień obraz, który Christine Nagel w poetycki sposób wplata w przestrzeń Wiednia.

Z tego obrazu, z filmów, które kamerą Super 8 nagrywała sama Ilse Aichinger, a także z fikcyjnych scen z udziałem głównej postaci opowiadania „Gdzie mieszkam” powstaje zróżnicowany pod względem formalnym portret pisarki, której twórczość pozostaje w wymiarze egzystencjalnym ponadczasowa.