Wystawy w bibliotece

Za oknem lato w rozkwicie, dzień już długi, temperatury bardzo letnie i z pewnością marzy nam się już wakacyjny wypoczynek. A jakie mody, nie tylko na wypoczynek, ale także na poratowanie zdrowia panowały w wieku 19.? Sięgnęliśmy do kolekcji bibliotecznych, aby zgłębić właśnie tematykę uzdrowisk oraz wyjazdów leczniczych do kurortów i okazało się że, jak mówi tytuł wystawy: „Do kąpiel jedzie się dla powietrza i wody …” (cyt. Za: Anczyc, Wycieczki do zdrojowisk lekarskich, w:” Bluszcz”, 1866)

⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲⛲

W uzdrowiskach można było podreperować zdrowie, skorzystać z zabiegów leczniczych, ale obowiązywała tam także modowa i towarzyska etykieta: odpowiednie stroje – zgodnie z trendami danego sezonu, bale, koncerty, przechadzki po parkach zdrojowych, popijanie wód zdrowotnych, zawieranie nowych kontaktów towarzyskich. Co roku pojawiały się także nowe mody w uzdrowiskach, np. te dotyczące ubiorów:

„W magazynach modowych paryskich wielki ruch, jak zazwyczaj w czerwcu: wystawy strojów powtarzają się coraz nowe. Widzimy mnóstwo sukien i kostiumów, przeznaczonych wyłącznie do wód i kąpieli morskich, te odznaczają się jaskrawszemi barwami” (cyt. za: Korespondencya z Paryża o ubiorach, w: „Tygodnik Mód i Powieści”, 1880.

🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

W 1922 roku została przyjęta ustawa o uzdrowiskach, dzięki której zaczęły powstawać nowe ośrodki. Akt ten regulował zagadnienia finansowe, przyrodnicze, a także urbanistyczne. Za kurorty można było uznawać: miejscowości mające cieplice, czy też zdroje lecznicze, stacje klimatyczne oraz kąpieliska morskie.

🔊🔊🔊

Na nadchodzący wakacyjny czas, Biblioteka przypomina i rekomenduje polskie uzdrowiska, które kiedyś przeżywały swoją świetność, a i dziś część z nich funkcjonuje, choć z pewnością zmieniły się zwyczaje, upodobania i trendy zdrojowe. Wystawa prezentuje te polskie uzdrowiska, o których najwięcej można przeczytać w dostępnych książkach i czasopismach kolekcji BUWr. Zbiory Graficzne BUWr, Kolekcja Śląsko-Łużycka i DŻS to niekwestionowana skarbnica wiedzy o tej tematyce. Prezentujemy afisze reklamujące uzdrowisko, czy też zachęcające do picia wód leczniczych, a nawet cennik zabiegów jaki obowiązywał w 1946 lub 1947 roku.

Autorka zdjęć: Anna Górska, BUWr.

Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.