Lipiec

1. Zygmunt Molik's voice and body work : the legacy of Jerzy Grotowski / Giuliano Campo with Zygmunt Molik. - London : Routledge, 2010

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

2. Historical dictionary of Spanish cinema / Alberto Mira. - Lanham : Scarecrow Press, Inc, 2010. - (Historical Dictionaries of Literature and the Arts ; No. 37)

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

3. Faith and fantasy in the Renaissance : texts, images, and religious practices / ed. by Olga Zorzi Pugliese and Ethan Matt Kalvaler. - Toronto : Centre for Reformation and Renaissance Studies, 2009

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

4. Fierabras and Floripas: A French Epic Allegory / first modern English translation by Michael A.H. Newth. - New York : Italica Press, 2010

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

5. Journalism ethics : a philosophical approach / ed. by Christopher Meyers. - Oxford : Oxford University Press, 2010. (Practical and Professional Ethics Series)

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

6. Critical excess : overreading in Derrida, Deleuze, Levinas, Žižek and Cavell / Colin Davis. - Stanford, Calif. : Stanford University Press, c2010

7. Theatre / David Mamet. - New York : Faber and Faber, Inc, 2010

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

8. Statistical machine translation / Philipp Koehn. - Cambridge : Cambridge Univ. Press, 2010

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

9. The Latin eclogues / Giovanni Boccaccio; transl. by David R. Slavitt. - Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2010

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

10. The return of Lucretius to Renaissance Florence / Alison Brown. - Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 2010. - (I Tatti Studies in Italian Renaissance History)

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

11. Body against soul : gender and sowlehele in Middle English allegory / Masha Raskolnikov. - Columbus, Colo. : Ohio State University Press, 2009. - (Interventions : New Studies in Medieval Culture)

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

12. Roman Gods : a conceptual approach / by Michael Lipka. - Leiden : Brill, 2009. - (Religions in the Graeco-Roman World ; Vol. 167)

Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytecka

13. Rediscovering traces of memory : the Jewish heritage of Polish Galicia / Jonathan Webber; photographs by Chris Schwarz. - Bloomington : Indiana University Press, 2009. - (The Littman Library of Jewish Civilization)