Konserwacja inkunabułów z kolekcji J.G. Milicha z Oddziału Starych Druków

Wdrożenie w lutym projektu SLUB 2018 skupiło większość działań pracowni na jego realizacji. Rozpoczęto prace konserwatorskie nad kolekcją inkunabułów pochodzących ze zbioru J.G.Milicha. Jest to trzeci, pod względem wielkości, zespół współtworzący najstarszy zbiór druków w OSD BUWr. Z 253 vol. do konserwacji przed digitaliazcją zakwalifikowano 150 obiektów. Główny problem stanu zachowania tego zespołu stanowiło we wszystkich przypadkach daleko zaawansowane uszkodzenie opraw spowodowane żerowaniem owadów. Stoczenie kodeksów dotyczyło w dużym stopniu również samych bloków. Uszkodzeniom towarzyszyło silne zabrudzenie zarówno opraw jak i kart. Do końca grudnia do digitalizacji przygotowano 126 vol.

Kodeksy w trakcie oczyszczania

Stopień stoczenia opraw