Czytelnia Główna

Czytelnia Główna mieści się na poziomie 3 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

Adres do korespondencji:
Czytelnia Główna
ul. Fryderyka Joliot-Curie 12

październik - czerwiec
poniedziałek - piątek: 8:00 - 19:00
sobota: 9:00 - 14:00
lipiec, wrzesień
poniedziałek, czwartek: 12:00 - 19:00
wtorek, środa, piątek: 8:00 - 15:00
sierpień
Czytelnia jest zamknięta

Zasady i warunki korzystania z czytelni określa regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, rozdział II Udostępnianie Zbiorów w Czytelniach.

Księgozbiór podręczny w Czytelni Głównej

W Czytelni Głównej udostępniane są dwie dziedziny z Wolnego Dostępu, tj.: dział A - Dzieła ogólne, dział Z - Nauka o książce, bibliotekoznawstwo. Na odrębnych regałach umieszczona jest kolekcja komiksów, powieści graficznych i artbooków oraz cała kolekcja wydawnictw Biblioteki Narodowej. Pozostałe materiały biblioteczne można zamawiać z magazynu głównego BU i korzystać z nich na miejscu.

Kabiny pracy indywidualnej

W Czytelni Głównej dostępne są 32 kabiny przeznaczone do pracy indywidualnej dla wszystkich Użytkowników BUWr.

Zasady korzystania z kabin pracy indywidualnej.

Zamów kabinę pracy indywidualnej.

Zasady korzystania

1. Kto może korzystać z Czytelni Głównej
    • uczniowie szkół średnich – po uzyskaniu zgody Dyrektora Biblioteki.
    • pozostawienie u dyżurującego bibliotekarza dokumentu uprawniającego do korzystania z Czytelni tj. aktualnej karty bibliotecznej oraz okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem,
    • wpisanie się czytelnie do księgi odwiedzin, zachowanie ciszy, zakaz używania telefonów do prowadzenia rozmów, zakaz wnoszenia i spożywania posiłków, napojów, oraz palenia.

3. Materiały biblioteczne udostępniane w Czytelni:
    • wydawnictwa z księgozbioru podręcznego Czytelni,
    • wydawnictwa z Wolnego Dostępu,
    • materiały biblioteczne z Oddziału Przechowywania Zbiorów Biblioteki,
    • zbiory sprowadzone z innych bibliotek drogą wypożyczeń międzybibliotecznych,
    • materiały z księgozbiorów podręcznych oddziałów zbiorów ogólnych,
    • w Czytelni można korzystać także z materiałów własnych. Należy zgłosić je dyżurującemu bibliotekarzowi,

Uwaga: korzystanie z księgozbioru Czytelni odbywa się na zasadzie wolnego dostępu do półek. Po wykorzystaniu materiałów bibliotecznych należy oddać je dyżurującemu bibliotekarzowi.

Uwaga: Użytkownicy mogą wnosić do Czytelni materiały własne wyłącznie w przezroczystych torbach foliowych/koszykach, udostępnianych w Punkcie Informacyjnym Biblioteki oraz szatni. Po zakończeniu pracy torby/koszyki należy zwracać do Punktu lub szatni. Torby/koszyki służą do użytku jedynie na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

• zamówienia na materiały biblioteczne składa się drogą elektroniczną poprzez katalog online oraz katalogi zdigitalizowane Biblioteki,
    • jednorazowo do Czytelni można zamówić pięć woluminów książek. W przypadku wykorzystania przez użytkownika limitu udostępnień, zamówienia na kolejne mogą być składane dopiero po zwrocie wszystkich lub części woluminów, z których użytkownik korzystał,

Uwaga: Realizacja zamówień magazynowych – do 60 minut przed zamknięciem Czytelni (zamówienia złożone później realizowane są następnego dnia).
      Czas oczekiwania na realizację zamówień wynosi ok. 45 minut, może jednak ulec wydłużeniu przy zwiększonej ilości zamówień.
      Realizacja zamówień na materiały z oddziałów zbiorów ogólnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 14:00.

• w Czytelni dostępna jest odpłatna usługa kserowania samoobsługowego z materiałów bibliotecznych wydanych po 1950 roku,
    • Użytkownicy mogą bezpłatnie wykonywać zdjęcia własnym aparatem (bez użycia lampy błyskowej), każdorazowo za zgodą dyżurującego bibliotekarza, z wyłączeniem zbiorów cennych, w złym stanie zachowania oraz z poszanowaniem prawa autorskiego,
  6. Dla użytkowników w Czytelni dostępne są:
    • kabiny pracy indywidualnej - możliwe do zamówienia przez katalog komputerowy. Zasady korzystania z kabin pracy indywidualnej.
    • stanowiska przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (tj. korzystających z wózków inwalidzkich, a także niedowidzących i/lub niedosłyszących – oprogramowanie komputerowe powiększające tekst, lektor czytający tekst wyświetlany na monitorze komputera oraz zestaw słuchawek). Na życzenie udostępniana jest klawiatura Braille’a.
    • w Czytelni Głównej jest dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi (login oraz hasło dostępne są u dyżurującego bibliotekarza). Działa także punkt dostępowy sieci bezprzewodowej Eduroam. Sieć rozgłaszana jest pod nazwą "eduroam" i zapewnia pokrycie sygnałem całej Czytelni.
      Z sieci Eduroam mogą skorzystać studenci i pracownicy, posiadający dostęp do usługi Office365. Dane do logowania wyglądają tak samo jak dane do logowania do poczty, czyli: imie.nazwisko[w]uwr.edu.pl i hasło.

Prolongata lub rezerwacja materiałów bibliotecznych w Czytelni

Materiały biblioteczne zamówione do Czytelni ze zbiorów magazynowych lub z księgozbiorów podręcznych oddziałów Biblioteki mogą być, na życzenie użytkownika – rezerwowane i prolongowane. Dzieła niewykorzystywane w ciągu trzech kolejnych dni odsyła się do magazynu lub właściwego oddziału Biblioteki.