19-25 sierpnia 2017 - 83. Kongres IFLA we Wrocławiu

W dniach 19-25 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu odbędzie się 83. światowy Kongres IFLA, którego motywem przewodnim w tym roku jest hasło: "Libraries. Solidarity. Society."

Głównym miejscem konferencji jest Hala Stulecia, ale wiele imprez towarzyszących tj. konferencji satelickich, warsztatów, paneli dyskusyjnych itp. odbędzie się też w bibliotekach miasta gospodarza – Wrocławia, bibliotekach Dolnego Śląska, a także w wybranych bibliotekach innych miast polskich i w miastach zagranicznych, najczęściej w państwach sąsiadujących z naszym Krajem.

Więcej informacji na temat przebiegu i programu Kongresu, a także oficjalne zaproszenie Prezydenta Wrocławia i Przedstawicieli Krajowego Komitetu Organizacyjnego można znaleźć pod poniższym adresem:

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu jest włączona we współorganizację tego światowego przedsięwzięcia, w ramach którego do naszego miasta spodziewane jest przybycie około 4 tys. bibliotekarzy z całego świata.

Uwaga: Wszystkich zainteresowanych udziałem w otwartych sesjach konferencyjnych oraz zwiedzaniem bibliotek prosimy o wcześniejszą rejestrację przez oficjalną stronę Kongresu IFLA.

W nowym budynku Biblioteki przy ul. F. Joliot-Curie12 odbędzie się kilka imprez towarzyszących światowemu Kongresowi bibliotekarzy, wg następującego planu:

• Poniedziałek 21.08.2017 - Konferencja pt. Collections and Books [A]cross Borders organizowana łącznie przez dwie sekcje IFLA: Rare Books and Special Collections Section oraz Indigenous Matters Section (szczegóły programu)
  • Wtorek 22.08.2017 - Warsztaty pt. Understanding Your Library from the Inside Out: A Workshop in Library Ethnography for User Assessment organizowane przez sekcję IFLA Social Science Libraries Section (szczegóły i program)
  • Środa 23.08.2017 - spotkania dyrekcji BUWr:
    godz. 9:00 z delegacją z Biblioteki Uniwersyteckiej z Bitoli w Macedonii (podpisanie umowy o współpracy, prezentacja Biblioteki);
    godz. 10:30 z delegacją z Biblioteki z Kantonu w Chinach (wymiana doświadczeń, omówienie możliwej współpracy, prezentacja BUWr)
  • Czwartek 24.08.2017 - godz. 10:00 spotkanie dyrekcji BUWr z delegacją Biblioteki Narodowej Białorusi, omówienie możliwości współpracy, prezentacja Biblioteki i wybranych kolekcji zbiorów specjalnych (rękopisy, stare druki);
  • Piątek 25.08.2017 - Warsztaty/Panel dyskusyjny pt. Impact of the IFLA Library Reference Model on ISBD, RDA and Other Bibliographic Standards: A Working Meeting (szczegóły i program)
    dwie wycieczki:
    godz. 11:00 – 13:00 wycieczka dla grupy 50 osób – Prezentacja zbiorów specjalnych BUWr
    godz. 15:15 – 16:45 wycieczka dla grupy 50 osób - Prezentacja Biblioteki Uniwersyteckiej - jej potencjał, zbiory, budynek (szczegółowy program obu wycieczek)