Słowacja - serce Europy

Wystawa "Słowacja - serce Europy, w kolekcjach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu" prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu w dniach 26. 11.2010 - 16.12.2010 r.

W dniu 26 listopada 2010 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Słowacja – serce Europy, w kolekcjach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu”, w którym udział wzięli: konsul honorowy Republiki Słowackiej we Wrocławiu Maciej Karczmarski z małżonką, jego zastępca Leon Susmanek oraz dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Helena Jacošová, radca Ambasady Republiki Słowackiej w Polsce. Z naszej uczelni przybyli JM Marek Bojarski, kanclerz Ryszard Żukowski, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Grażyna Piotrowicz i kierownik Ośrodka Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej przy UWr dr Ryszard Gładkiewicz. W gronie zaproszonych znalazł się także dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu Andrzej Tyws wraz ze współpracownikami.
Wystawa przygotowana została przez Bibliotekę Uniwersytecką, przy współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Ośrodkiem Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej przy Uniwersytecie Wrocławskim oraz Konsulatem Honorowym Republiki Słowackiej we Wrocławiu.
Skromne możliwości lokalowe Biblioteki Uniwersyteckiej sprawiły, że wystawa mająca przybliżyć dzieje i kulturę Słowacji musiała się ograniczyć do dziesięciu gablot i kilku plansz. W układzie materiałów wystawienniczych zachowany został porządek chronologiczny (od okresu Państwa Wielkomorawskiego po czasy współczesne), a jednocześnie starano się wyeksponować związki śląsko-słowackie.
Wystawa dała wgląd w zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej i pokazała, że w każdej kolekcji zbiorów specjalnych oraz druków nowych można znaleźć materiały źródłowe oraz opracowania monograficzne niezbędne dla poznawania kraju naszych południowych sąsiadów.