Przejdź do treści

Zaproszenie na wystawę

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wystawę pt. Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii. Prace przygotowali uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 81 we Wrocławiu. Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia, w godzinach otwarcia biblioteki.

Zachęcamy do zapoznania się z folderem wystawy.

Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii? - wystawa plastyczna

Małe szanse są często początkiem wielkich przedsięwzięć

Demostenes

Austria… Dźwięk tej nazwy wywołuje w Polakach rozmaite skojarzenia. Wielu z nas przymyka oczy i w wyobraźni widzi wspaniałe szczyty na tle błękitu, do uszu dobiega pobrzękiwanie pasterskich dzwoneczków, czujemy zapach alpejskich ziół. To znów Wiedeń: z przytulnych kafejek roznosi się zapach pysznej kawy z czapeczką bitej śmietany, w ustach rozpływa się słynny tort Sachera lub chrupie kuszący Apfelstrudel. Słychać plusk fontanny i takty Straussowskiego walca, a wszystko przysłonięte mgiełką unoszącą się nad pięknym modrym Dunajem.

Takie inspiracje przychodzą na myśl nam, dorosłym. O to samo zapytaliśmy naszych uczniów, skłaniając ich do zastanowienia się nad tym, co w Austrii mogła ujrzeć Patronka ich szkoły, Wanda Rutkiewicz. Co zapamiętała, co mogło ją zachwycić. Owocem tych poszukiwań stały się prace plastyczne, będące dowodem na to, że twórczość artystyczna dzieci i młodzieży może przyczynić się do rozbudzenia otwartości na dziedzictwo kulturowe innego kraju, rozwijać wrażliwość na piękno przyrody i krajobrazu.

Idea konkursu wpisuje się w profil działalności pierwszego w Polsce na poziomie szkół podstawowych Koła Młodzieży Towarzystwa Polsko-Austriackiego we Wrocławiu, które niedawno rozpoczęło swoją aktywność w Szkole Podstawowej nr 81 we Wrocławiu […]. Zapraszamy Państwa do przyjrzenia się próbkom talentów naszych uczniów, życząc zarazem przyjemnych chwil spędzonych na wystawie prezentowanej w holu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12.


Dorota Dziemaszkiewicz
germanistka
opiekun Koła Młodzieży TPA przy SP nr 81

Patronat nad wystawą objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział Wrocław.

 

Zuzanna Witak, kl. 7, Wiedeński diabelski młyn, akrylNatalia Świech, kl. 8, Wariacje na temat Austrii, technika mieszana