Portale tematyczne - Filologia

Instytut Filologii Polskiej UWr.
Serwis Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr.
Program, wykładowcy, plan studiów, zbiór linków do różnego typu mediów: dzienniki prasowe, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.

Instytut Filologii Germańskiej UWr.
Strona domowa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Instytut Filologii Romańskiej UWr
Strona domowa Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolekcja literatury zachodnioeuropejskiej.
Strona ta jest interesującym źródłem tekstów literatury zachodnioeuropejskiej w oryginalnych wersjach językowych. Serwis celowo pomija literaturę opublikowaną w języku angielskim.

Bibliotheca Augustana
Literatura europejska, począwszy od starogreckiej, w układzie językowym.

Project Runeberg
Źródło wiedzy na temat literatury skandynawskiej. Zawiera linki do tekstów źródłowych (głównie w języku szwedzkim).

Children's/Young Adult Books
Anglojęzyczne baza tekstowa z zakresu literatury dziecięcej.

Celt Corpus of Electronic Texts
Anglojęzyczna baza zawierająca linki do tekstów literackich, historycznych i publicystycznych dotyczących Irlandii.

indians.org
Wortal dotyczący literatury i kultury Kojotów. Zawiera teksty źródłowe. Strona archiwalna - linki zewnętrzne nie działają.

Investigationes Linguisticae
Czasopismo elektroniczne swoim zakresem obejmujące językoznawstwo stosowane. Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter może być również ciekawym źródłem tekstów dla osób zajmujących się językiem w szerszym aspekcie – np. z punktu widzenia logiki, logopedii, czy prawa.

Alpha
Pełnotekstowe źródło wiedzy o literaturze w języku hiszpańskim, portugalskim i angielskim.

Asian Efl Journal
Azjatyckie czasopismo elektroniczne dotyczące współczesnej lingwistyki redagowane przez członków The Asian EFL Journal Group.

Biolinguistics
Anglojęzyczne czasopismo elektroniczne obejmujące swą tematyką językoznawstwo kognitywne zarówno z punktu widzenia nauk o człowieku, jak dziedzin z pogranicza informatyki i logiki.

Filo.pl
Wortal językowy poświęcony nauce języków obcych.

CogPrints
Otwarte archiwum z zakresu lingwistyki.

Staropolska
Literatura polska w Internecie.

A Celebration of Women Writers
Internetowa biblioteka literatury - kolekcja utworów autorstwa pisarek z różnych epok, od czasów najdawniejszych (począwszy od 3000 r. p.n.e.) po współczesne, z różnych krajów i regionów, z różnych kręgów kulturowych (Mezopotamia, Indie, Arabia, Japonia, Chiny, Europa, Ameryka, itd.) wraz z informacjami biograficznymi i bibliograficznymi.

Athena
Serwis posadowiony na Uniwersytecie w Genewie, autorstwa Pierre`a Perroud, profesora filozofii w genewskim Collége de Voltaire. Zawiera kilka kolekcji: teksty i dokumenty, głównie francuskich i szwajcarskich autorów; wybitne dzieła z zakresu filozofii, historii nauki, literatury, historii, ekonomii i in, z różnych krajów i w różnych językach; Helvetia - książki i dokumenty autorów szwajcarskich; liczne teksty autorów francuskich oraz linki do stron innych bibliotek cyfrowych.

Banned books online
Internetowa biblioteka literatury - literatura cenzurowana, skandalizująca bądź zakazana w swojej epoce - w wyborze.

Liber Liber
Kolekcja literatury włoskiej i wybrane arcydzieła literatury światowej w języku włoskim.

The Oxford Text Archive
Najstarsze archiwum tekstowych zasobów akademickich w formie elektronicznej (powstało w 1976 roku z inicjatywy Lou Burnarda z Uniwersytetu Oxfordzkiego). Zawiera pełne teksty utworów literackich, filozoficznych, tekstów z zakresu sztuki i nauk humanistycznych, historii myśli społecznej oraz dzieł lingwistycznych w 25 językach.

Poets' Corner
Bogata kolekcja poezji w pięknej szacie graficznej. Serwis obejmuje ponad 6000 dzieł (w języku angielskim) autorstwa 650 poetów, głównie angielskich i amerykańskich. Zawiera też portrety twórców, informacje biograficzne i bibliograficzne.

Project Gutenberg
Jedna z pierwszych bibliotek cyfrowych, zainicjowana w 1971 r. przez Michaela Harta. Zawiera klasykę literatury światowej (w kilkudziesięciu językach), literaturę dziecięcą, słowniki, encyklopedie, dzieła nieliterackie, itp.

Библиотека Максима Мошкова
Literatura rosyjska klasyczna i współczesna (proza i poezja, dramat), literatura dziecięca, literatura emigracyjna i drugiego obiegu (samizdaty) oraz duży wybór dzieł literatury światowej w tłumaczeniu na język rosyjski, a także teksty z dziedziny kultury, filozofii, jogi, astrologii, religioznawstwa, dialektologii, politologii, psychologii, historii, i in.

Creolica
Ciekawe źródło informacji na temat języków kreolskich. Artykuły w języku angielskim i francuskim. Ostatni numer ukazał się w 2013 r.

Early Modern Literary Studies
Interesujące anglojęzyczne pełnotekstowe źródło z zakresu literatury angielskiej XVI i XVII wieku.

Enculturation - A Journal of Rhetoric, Writing, and Culture
Anglojęzyczne czasopismo elektroniczne z pogranicza teorii literatury, retoryki i kulturoznawstwa.

Bibliografia BARA
Kartoteka Bibliografii Literackiej Zawartości Czasopism Polskich XIX i XX wieku (do roku 1939) stanowi jedno z najważniejszych źródeł informacji bibliograficznej w zakresie historii literatury polskiej (a także recepcji literatur obcych w Polsce).

Elektroniczna Baza Bibliografii Estreichera
Przydatna baza bibliograficzna.


do góry