Festiwal Nauki w BUWr

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na imprezy przygotowane w ramach XVII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki:

23.09.2014 o godz.10:00 wykład – Na ludową nutę. Inspiracje kolbergowskie w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – połączony z pokazem druków muzycznych

22-24.09.2014 od godz 10:00 do 14:00 wystawa – Wrocław w latach Wielkiej Wojny (1914-1918)

Obie imprezy mają miejsce w budynku Biblioteki przy ul. Św. Jadwigi 3/4

Wystawa ”Wrocław w latach Wielkiej Wojny (1914-1918)"

Pierwszego sierpnia 2014 roku przypadła setna rocznica wybuchu I wojny światowej. Z tej okazji w ramach XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bibliotece Uniwersyteckiej "Na Piasku" zostanie zaprezentowana wystawa planszowa zatytułowana "Wrocław w latach Wielkiej Wojny (1914-1918)". Zgromadzone materiały ułożono w czterech wyodrębnionych częściach. W części pierwszej wystawy są prezentowane zdjęcia ukazujące obraz miasta w miesiącach poprzedzających wybuch wojny (styczeń-lipiec 1914), a w części drugiej - w czasie jej trwania. Trzecią cześć tworzą obrazy wojny jakie docierały do wrocławian, a więc zdjęcia z frontu zachodniego i wschodniego publikowane na łamach lokalnego magazynu ilustrowanego "Schlesische Woche. Breslauer Illustrierte Zeitung". Z kolei część czwartą tworzą materiały propagandowe reprodukowane afisze, plakaty, ulotki i karty pocztowe, które w latach wojny wpisały się na trwałe w codzienny pejzaż miasta. Ponad sto obiektów eksponowanych na wystawie nie było dotąd nigdzie publikowanych, a całość tworzy spójny obraz miasta, które – mimo iż było ogłoszone twierdzą na wypadek grożącego od wschodu zagrożenia militarnego - ominęły działania wojenne.
Wystawę poprzedza tekst wprowadzający, a pierwsze trzy części prezentowanego materiału zostały ujęte w atrakcyjną wizualnie formę albumu. Materiały dobierał i opisywał dr Grzegorz Sobel; oprawę plastyczną opracował Andrzej Malenda.
Wystawa będzie dostępna do 30 listopada 2014 r.

Wykład „Na ludową nutę. Inspiracje kolbergowskie w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu” – połączony z pokazem druków muzycznych
W związku z rocznicą dwusetnych urodzin etnologa i kompozytora Oskara Kolberga Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na prezentację pt. „Na ludową nutę. Inspiracje kolbergowskie w zbiorach muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu”. Oprócz przedstawienia sylwetki i dorobku wybitnego polskiego folklorysty zaprezentowane zostaną zbiory biblioteczne związane z polską tradycja ludową w różnych ujęciach: historycznym, społecznym i artystycznym. Imprezę przygotowali pracownicy Oddziału Zbiorów Muzycznych BUWr: Mirosław Osowski, Beata Krzywicka i Izabela Baron.

[2014-09-12]