Przejdź do treści

Baza "Bibliografia publikacji o Uniwersytecie Wrocławskim"

Wejście do bazy


Baza „Bibliografia publikacji o Uniwersytecie Wrocławskim” zawiera opisy bibliograficzne publikacji dotyczących historii i aktualnej działalności Uniwersytetu Wrocławskiego. Stanowi ona kontynuację wydanych w formie tradycyjnej zestawień bibliograficznych na ten temat. Należy do nich zaliczyć „Materiały do bibliografii druków o Uniwersytecie Wrocławskim”, które ukazały się w opracowaniach „Uniwersytet Wrocławski w latach 1945 – 1955 T. 2" i „Uniwersytet Wrocławski w latach 1956 – 1959” oraz „Uniwersytet Wrocławski w latach 1945 – 1970”. Łącznie swoim zasięgiem chronologicznym obejmują one okres od 1945 do 1969 roku.

W latach 1986 – 1991 zostały opublikowane trzy tomy „Bibliografii piśmiennictwa o Uniwersytecie Wrocławskim” rejestrującej wydawnictwa z lat 1975 – 1984. Opisy bibliograficzne za lata 1985 – 2002 w postaci kartoteki dostępne są w Oddziale Informacji Naukowej BUWr.

Baza „Bibliografia publikacji o Uniwersytecie Wrocławskim” obejmuje publikacje od roku 2003. Rejestracją są objęte artykuły prasowe, książki, rozdziały z prac zbiorowych i książek. Wszystkie opisy są stworzone z autopsji i uzupełnione hasłami przedmiotowymi w Języku Haseł Przedmiotowych KABA. Głównym źródłem, z którego czerpane są materiały do Bibliografii jest prasa lokalna oraz egzemplarz obowiązkowy wpływający do Biblioteki Uniwersyteckiej. Planowane jest retrospektywne uzupełnianie bazy.

Baza „Bibliografia publikacji o Uniwersytecie Wrocławskim” jest dostępna online dla wszystkich zainteresowanych. Dedykowaną przeglądarką internetową jest Internet Explorer. Przeszukiwanie bazy jest możliwe przy wykorzystaniu następujących indeksów: autor, autor korporatywny (ciało zbiorowe uznane za odpowiedzialne za sporządzenie dokumentu), tytuł pracy, słowa z tytułu pracy, źródło (np. tytuł gazety, czasopisma, książki), słowa ze źródła, seria, hasło przedmiotowe, słowa z hasła przedmiotowego. Przy wyszukiwaniu złożonym istnieje możliwość łączenia ze sobą do trzech terminów wyszukiwawczych. Wyniki wyszukiwania można wydrukować lub zapisać do pliku w formacie rtf.